Konkurs Wiedzy o Polsce 2022

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Polsce. Tradycyjnie odbędzie się on w ramach Łuckich Dialogów z Kulturą Polską. Przeznaczony jest dla studentów polonistyk i uczestników lektoratów języka polskiego studiujących na Ukrainie. W tym roku pytania testowe oparte zostaną na treści wykładu o polskiej kulturze, który zostanie wygłoszony 3.10.2022 o godzinie 10.00. Linki do wykładu oraz testu zostaną przesłane uczestnikom po zgłoszeniu na poniższym formularzu:

https://polonistykinaukrainie.pl/wp-content/uploads/2022/09/formularz_Luckie-Dialogi1.doc

Nowy rok akademicki 2022/2023

Pragnę przekazać Państwu najlepsze życzenia z okazji Nowego Roku Akademickiego. Rozpoczynamy go w jakże trudnym czasie. Wierzę głęboko, że będzie to rok przełomowy, kiedy to zakończy się wojna i świętować będziemy zwycięstwo we wszystkich ośrodkach polonistycznych, po powrocie do wykładowych sal wszystkich studentów i pracowników naukowych – całych i zdrowych! Życzę Państwu siły do przetrwania, optymizmu mimo wszystko! Trzymajcie się!

Nasz projekt Polonistyki na Ukrainie wciąż, mimo trudności, trwa. Niestety, trzeci rok z rzędu nie uzyskaliśmy dofinansowania od Rządu Polskiego. W tym roku 5 z 6 projektów zostało zakwalifikowanych do dofinansowania przez „niezależnych ekspertów”, ale – po 24.02. zostały one bezprawnie „wyzerowane” przez Pełnomocnika Rządu w KPRM Jana Dziedziczaka. wskutek tego m.in. nie odbędzie się Biesiada Polonistyczna (a mogłaby w systemie hybrydowym), studenci I roku nie otrzymają zwrotu za czesne, nie ma środków na nagrody dla uczestników konkursu wiedzy o Polsce i in. Jestem jednak optymistą i wierzę, że będzie to rok przełomowy i następne będą już tylko lepsze.

Serdecznie pozdrawiam!